Ledovce v Rakousku

Rakouské ledovce

Lyžování na ledovcích v Rakousku

Lyžování na rakouských ledovcích je již mezi českými lyžaři klasikou a mnoho z nich zavítá na rakouské ledovce každoročně. Patří zde hlavně tyrolské ledovce Hintertux, Pitztal, Sölden a Kaunertal. Korutanský Mölltal a v oblasti Salzburska, Kaprun a nejmenší Dachstein. Rakouské ledovce svými podmínkami a provozem po většinu roku patří k nejlepším v Evropě a jsou pro Čechy svou polohou nejdostupnější.

Ledovec Hintertux

Ledovec Hintertux je jediný ledovec s celoročním provozem a nachází se v Zillertalském údolí v nadmořské výšce 1 500 – 3 250 m. Je to nejbližší tyrolský ledovec se snadnou dostupností po dálnici směrem na Innsbruck. Jeho jedinečnost dokazuje i to, že zde trénují lyžařské i snowboardové týmy ze všech zemí. Na ledovci je připraveno celkem 86 km sjezdových tratí všech obtížností, přes léto je otevřeno 18 km sjezdovek a 10 vleků.

Ledovec Stubai

Ledovec Stubai můžeme označit jako TOP rodinné lyžařské středisko. Jedná se o nejrozsáhlejší ledovcový lyžařský areál Rakouska s více než 100 km sjezdovek. Nenechte si ujít 10 km dlouhý sjezd Wilde Grube, který vede z vrcholku ledovce v nadmořské výšce 3 150 m až do údolí. Zajímavostí je jistě sedačková lanovka Eisjoch, která je zčásti ukotvená přímo v ledovci. Ledovec Stubai je nejdostupnější pro lyžaře s Innsbrucku a okolí. Cesta autem z Innsbrucku trvá pouhých 45min.

Ledovec Mölltal

Jediný ledovec v Korutanech, který je skvělý pro rodinné lyžování, protože terén není tak členitý jako u ostatních ledovců a nabízí rovné, středně prudké svahy. Ledovec Mölltal, tj. krásné panoráma Vysokých Taur spolu s nejvyšší horou Rakouska Grossglocknerem (3 798m). K výhodám střediska patří také o mnoho více slunečních dnů v porovnání s ostatními ledovci v Rakousku.

Ledovec Pitztal

Ledovec Pitztal se nachází v Tyrolsku pod horou Wildspitze, v nadmořské výšce 1 740-3 440 m a jedná se o nejmladší ledovcové středisko. Lyžování je možné od podzimu do jara a připraveno je cca 37 km sjezdovek. Středisko je vhodné také pro děti a začátečníky, kteří mohou využít služby lyžařských škol, cvičné vleky a jezdící koberce. Pro milovníky snowboardingu je přichystán vybavený snowpark. Kdo si chce odpočinout po náročném dni, jistě navštíví ledovcové restaurace Kristall a Wildspitz.

Ledovec Kaunertal

Ledovec Kaunertal díky své poloze ve výšce 3 108 m nabízí svým návštěvníkům lyžování od října do června. Jedná se o nejméně známý ledovec Rakouska, díky tomu zde nehrozí čekání ve frontách ani přeplněné sjezdovky. Lyžování je možné na 36 km sjezdových tratí všech obtížností, děti využijí cvičné louky nebo se pobaví na hřišti s trampolínou. Pro milovníky snowboardingu probíhají ve funparku na podzim a na jaře akce s ukázkou novinek a velká párty.

Ledovec Ötztal-Sölden

Se Söldenu se dostanete do dvou ledovcových oblastí a to Rettenbach a Tiefenbach, lyžování je možné na celkem 36 km sjezdovek v nadmořské výšce nad 3 000 m. Oba ledovce jsou propojeny lyžařským tunelem dlouhým 200 m, jedná se tedy o jedinou ledovcovou lyžařskou houpačku ve východních Alpách.

Ledovce Kaprun a Dachstein

Nejbližší a pro Čechy cenově nejdostupnější jsou hlavní dvě nej těchto dvou ledovců v salcburské oblasti. Kaprun v sezóně zaručuje na podzim a na jaře až 40 km sjezdovek a sjezdaři si zde v porovnání s 12 km sjezdovek na Dachsteinu zalyžují určitě více a s menšími frontami v sezóně a o víkendech.